VSDISPLAY 17.3inch N173HCE-E31 1920X1080 IPS LCD Screen with Controller(Board +N173HCE-E31)
★★★★★ 4.6 44 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by sebasigns.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
LCD Controller Board: Board Work for 30Pin EDP LCD Screen Input Power Adapter: 12Vdc More than 2A. Come In Standby Model When Not Input Signal Standby Model <0.3W Audio Input: Audio Output: Earphone OSD: Brightness Contrast VOL+ VOL- Language And So On Language: English Board Size: 77mm x 55mm x 16mm 17.3" LCD Screen N173HCE-E31: Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive Resolution 1920(RGB)×1080 Outline Size 399.5(W)×230.45(H) ×4(D) mm Display Area 381.88 (W)×214.81 (H) mm Brightness 300 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM) Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) [Left / Right / Up / Down] Signal Interface eDP (2 Lanes) , Connector , 30 pins Backlight WLED Input Voltage 3.3V (Typ.) Packing list : 1× LCD Controller Board VS-RTD2556H-V1 1×17.3inch N173HCE-E31 1920X1080 IPS LCD Screen 1× Signal Cable 1× Keyboard With Cable
  • 17.3" LCD Screen N173HCE-E31,Signal Interface eDP (2 Lanes) , Connector , 30 pins
  • Controller Board Work for 30Pin EDP LCD Screen
  • Input Power Adapter: 12Vdc More than 2A. Come In Standby Model When Not Input Signal Standby Model <0.3W
  • Packing list : 1× LCD Controller Board VS-RTD2556H-V1 1×17.3inch N173HCE-E31 1920X1080 IPS LCD Screen 1× Signal Cable 1× Keyboard With Cable
UPC 601285637747
Brand VSDISPLAY
Color Black
Brightness 300 cd/m²
Resolution FHD 1080p
Item Weight 500 Grams
Screen Size 17.3 Inches
Display Type LCD
Manufacturer VSDISPLAY
Model Number 17.3inch LCD+controller
Screen Finish Glossy
Viewing Angle 178 Degrees
Contrast Ratio 700:1
Has Color Screen No
Native Resolution 1920x1080
Display Technology LCD
Hardware Connectivity Unknown
Display Resolution Maximum 1920 x 1080
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
44 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (37)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)